Povezivanje žena iz sela i grada za održivu budućnost
Novi Pazar – Poverenica za zaštitu ravnopravnosti, Brankica Janković kaže da je položaj žena na selu predstavlja kompleksnu situaciju, obilježenu nevidljivim, neplaćenim radom i nedostatkom priznanja za njihov doprinos zajednici. Ove žene obavljaju raznovrsne poslove od rane zore do kasnih večernjih sati, uključujući rad u štali, na njivi, pripremu obroka i brigu o deci.
Foto: A.Rovčanin
Ona ističe posebno je izazovan položaj žena kada je reč o vlasništvu nad imovinom. Većinu zemljišta i imovine poseduju muškarci, čime se ženama ograničava pristup resursima i otežava uključivanje u biznis. Iako postoje zakoni koji garantuju jednakost, tradicionalne norme, običaji i nasleđe i dalje imaju snažan uticaj na živote žena na selu.
“Žene često, upravo zbog pritiska okoline i zbog poštovanja tih običajnih normi, otežavaju sebi položaj, otežavaju sebi život zato što hoće da ispune sve ono što društvo od njih očekuje, a najmanje na sebe misle, a sutra kada se desi njima neki životni težak događaj ta okolina nije tu za njih. To se posebno dešava našim ženama i u gradu, ali više na selu, nakon smrti supruga i partnera, one često ostaju bez ikakve imovine i suočavaju se sa vrlo ozbiljnim problemima”, rekla je Janković.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, foto: ustupljena fotografija
Jankovićeva uočava se da je potrebno aktivno raditi na promeni ovih nepravdi i poboljšanju položaja žena na selu. Edukacija i snažno umrežavanje žena, kako u ruralnim, tako i u urbanim sredinama, igraju ključnu ulogu u borbi za ravnopravnost i priznavanje ženskog rada.
Selma Mekić, danas priznata dizajnerka podelila je svoje iskustvo kao žena koja je rođena na selu, detinjstvo provela u ruralnom okruženju, a zatim nastavila školovanje i rad u gradu. Ova perspektiva omogućava joj da bolje razume mentalitet i izazove s kojima se suočavaju žene iz obe sredine.
Ključna prednost povezivanja žena sa sela i iz grada, kako ističe Mekićeva, leži u tome što se mogu razumeti i podržati međusobno, budući da i selo i grad imaju svoje prednosti i mane. Ona naglašava da je ovo ključno za pokretanje pozitivne energije i stvaranje saradnje među ženama.
“Naravno i selo i grad imaju svoje prednosti i mane, tako da je jako bitno izvući ono najbolje i iz sela i iz grada, a te neke mane ili probleme koji postoje i u selu i u gradu, prosto pokušavamo da nađemo neki način da se to reši i da jedne i druge žene prosto imaju taj neki optimizam da to može da se prevaziđe, to je jednaka prepreka, a nadam se da smo na ovoj panel diskusiji uspjeli zaista da probudimo sve žene koje su bili tu prisutne, tu energiju i prosto mi među sobom koje smo bile kao panelistkinje smo se dopunjavale i svaka je imala nešto prosto da čuje, neko drugo iskustvo i nadam se u nekoj budućnosti da će se ova saradnja nastaviti”, rekla je Mekićeva.
Selma Mekić, foto: ustupljena fotografija
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković ističe važnost edukacije i umrežavanja kako bi se žene osnažile da zajednički rade na promeni sistema i ostvarivanju svojih prava. Multietnički i multikulturalni grad poput Novog Pazara pruža primer kako različitosti mogu biti resurs, a ne prepreka, u izgradnji boljeg društva.
Tekst je nastao u okviru projekta “Žene čuvari novopazarskih sela”. Izradu teksta sufinansirao je Grad Novi Pazar iz sredstava za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji Grada Novog Pazara u 2024. godini. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
PP Media